Jaroslav Otčenášek – Vichra Baeva a kol.: Slovník termínů slovesného folkloru. Bulharsko 2014

Rádi bychom Vám představili unikátní terminologický slovník slovesného folkloru, který vznikl na základě dlouhodobé spolupráce Etnologického ústavu AV ČR, v. v. i. v Praze s Institutem za etnologija i folkloristika s Etnografski muzej BAN v Sofii. Vznikl pod vedením pracovníka KJBS FF UK dr. Jaroslava Otčenáška za českou a V. Baevy za bulharskou stranu. Slovník seznamuje odbornou i laickou veřejnost se současným stavem folkloristického bádání v Bulharsku. Přináší nejprve formou encyklopedických statí vysvětlení termínů z oblasti slovesného folkloru (pohádka, pranostika, lidová balada apod.) a následně přehled a charakteristiku nejvýznamnějších a nejrozšířenějších bulharských folklorních postav (Baba Marta, Kelčo, Krali Marko, Sveta Marina aj.). Kniha je dvojjazyčná česko-bulharská, doplněná černobílými i barevnými ilustracemi, překladovými tabulkami, slovníčkem méně častých výrazů, seznamem základní literatury, přehledem českých vydání bulharského folkloru a rejstříky. Jako jazykový editor se na knize podílela také lektorka bulharštiny na KJBS FF UK Ginka Bakărdžieva. Knihu vydal Etnologický ústav AV ČR, v. v. i. v Praze.

Katedra jihoslovanských a balkanistických studií Vás zve na křest Slovníku slovesného folklóru, na němž se jako editor spolupodílel dr. Jaroslav Otčenášek. Prezentace proběhne v Bulharském kulturním institut ve středu 16. 4. 2014 v 18. 00.