Proběhly mimořádné přednášky vyučujících z Prištinské univerzity

V minulém týdnu na Karlovu univerzitu v rámci programu Erasmus+ zavítali dva vyučující z Filologické fakulty Prištinské univerzity v Kosovu, prof. Lindita Rugova, jež je zároveň děkankou uvedené fakulty, a prof. Rrahman Paçarizi, specializující se na oblast albánské sociolingvistiky.

V rámci své pražské návštěvy hosté přednesli na naší katedře poutavé přednášky z oblasti albánské jazykovědy. Prof. Rugova promluvila v pátek 13. dubna o procesu standardizace albánštiny a seznámila posluchače také s jazykovou situací v tzv. Preševském údolí v oblasti jižního Srbska.

Prof. Paçarizi pak v úterý 17. dubna pronesl příspěvek věnovaným teoriím o původu albánštiny. Na přednášky obou vyučujících navázaly zajímavé diskuse zaměřené i na současná aktuální témata v oblasti albánské jazykovědy.

Během setkání na KJBS FF UK byl z obou stran potvrzen hluboký zájem o rozvíjení spolupráce mezi oběma pracovišti a na dalším zintenzivnění výměny studentů a pedagogů.