Na KJBS bude 25. 4. 2017 hostovat slovinští profesoři Tone Smolej a a Mojca Smolej a autorské čtení Nives Vidrih

Zveme Vás na hostování významného slovinského literárního vědce a komparatisty red. prof. dr. Tone Smoleje, který vystoupí dne 25. 4. 2017 od 10:50 v místnosti 23/hl. budova FFUK s tématy „Večglasnosti v Kavčičevem Zapisniku in Jančarjevem romanu To noč sem jo videl a od 12:30 s přednáškou Zgodovina slovenskega stripa.

Následovat bude cyklus přdnášek  lingvistky izr. prof. dr. Mojci Smolej a to od 14:10 do 18:15 v místnosti 23/hl.budova: Skladenjske zagate slovenskega knjižnega jezika (besedni red, odvisniki, ujemanje, raba rodilnika in še kaj); 1. del, Skladenjske zagate slovenskega knjižnega jezika (besedni red, odvisniki, ujemanje, raba rodilnika in še kaj); 2. del

a

od  17:30 proběhne komentovaná prohlídka výstavy, která bude k videní na schodišti FFUK. Více ZDE: http://www.ff.cuni.cz/udalost/komentovana-prohlidka-vystavy-libani-jazykem/

»Poljub z jezikom – slovnice in slovarji slovenskega jezika od začetkov do danes«komentirani uvod v razstavo

—————————————————————————————-

Přednášky budou prosloveny ve slovinském jazyce.

Večer 25.4. 2017 proběhne autorské čtení slovinské překladatelky Nives Vidrih, která je nyní v Praze na rezidenčním pobytu projektu Praha město literatury. Pravidelný a oblíbený cyklus pořadů s názvem Doteky světové literatury.

Nives Vidrih je spisovatelka a překladatelka české literatury. Vydala dosud 58 knižních překladů české beletrie (např. Hrabal, Škvorecký, Topol, Vaculík, Lustig). V rámci čtení bude mluvit obecně o svých překladech a konkrétně o překládání knihy Petry Soukupové Pod sněhem. Ukázky budou čteny jak v českém originále, tak v překladu ve slovinštině. Hostem bude spisovatelka Petra Soukupová a moderátorkou večera slovenistka Eliška Bernardová.

Čtení se odehraje v Malé vile Památníku národního písemnictví 25.dubna od 19:00.

Srdečně jste zváni.

http://www.prahamestoliteratury.cz/cz/

——————————————————————————————

Z gospo predstojnico Katedre za južnoslovanske in balkanistične študije na Filozofski fakulteti Karlove univerze doc. dr.  Alenko Jensterle Doležal vas v torek, 25. aprila 2017 vljudno vabiva na predavanja jezikoslovke Mojce Smolej in literarnega komparativista Toneta Smoleja, profesorjev na ljubljanski Filozofski fakulteti, in na komentiran uvod v razstavo o zgodovini slovnic in slovarjev slovenskega jezika.

Tone Smolej, strokovnjak za svetovno in slovensko literaturo, predava v Ljubljani na Oddelku za primerjalno književnost, Mojca Smolej, jezikoslovka, ki se trenutno največ ukvarja s skladnjo in besediloslovjem, pa na Oddelku za slovenistiko. Gospa Mojca je tudi soavtorica razstave »Poljub z jezikom«, na katero vas vabimo.

Vsa predavanja bodo v kabinetu št. 23, razstava pa bo od torka naprej en teden (morda pa celo dlje) na ogled na stopnišču v 3. nadstropje fakultete.

 

PROGRAM PREDAVANJ (v torek, 25. 4. 2017, v kabinetu št. 23):

10:50–12:20  red. prof. dr. Tone Smolej: Večglasnost v Kavčičevem »Zapisniku« in Jančarjevem romanu »To noč sem jo videl«predavanje,

12:30–14:00  red. prof. dr. Tone Smolej: Zgodovina slovenskega stripapredavanje z (jezikovnimi) vajami;

14:10–15:40  izr. prof. dr. Mojca Smolej: Skladenjske zagate slovenskega knjižnega jezika (besedni red, odvisniki, ujemanje, raba rodilnika in še kaj); 1. delpredavanje z vajami,

15:50–17:00  izr. prof. dr. Mojca Smolej: Skladenjske zagate slovenskega knjižnega jezika (besedni red, odvisniki, ujemanje, raba rodilnika in še kaj); 2. delpredavanje z vajami;

17:30–18:15  izr. prof. dr. Mojca Smolej:  »Poljub z jezikom – slovnice in slovarji slovenskega jezika od začetkov do danes«komentirani uvod v razstavo (na stopnišču v tretje nadstropje glavne stavbe FF UK)

Program je pester, predavatelja pa sta priznana strokovnjaka. Imamo lepo priložnost obogatiti svoje znanje – izkoristite jo in se udeležite čim več predavanj. Pridejo tudi študentje slovenščine iz Brna, kar bo priložnost tudi za sklepanje novih znanstev.

Ko se bo naš program končal, pa nas vabijo še v Malo vilo Spomenika narodne literature (Malá vila Památníku národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6) na srečanje z verjetno najboljšo slovensko prevajalko češke literature Nives Vidrih. Začelo se bo ob 19:00, moderirala pa ga bo Eliška Bernardová.