Mezinárodní sympozium pořádané u příležitosti 200. výročí úmrtí Gašpera Rojka 24. 4. 2019

Univerzita Karlova, Velvyslanectví Slovinské republiky a Univerzita v Mariboru si Vás dovolují pozvat na Mezinárodní sympozium pořádané u příležitosti 200. výročí úmrtí Gašpera Rojka, prvního Slovince, který byl rektorem Univerzity Karlovy. Sympozium se uskuteční ve středu 24. dubna 2019 od 9.00 hodin ve Vlasteneckém sále Karolina, Ovocný trh 3, Praha 1.Na organizaci sympozia se též podílí doc. Alenka Jensterle-Doležalová, zaměstnankyně Katedry jihoslovanských a balkanistických studií Filozofické fakulty UK.

Kaspar Royko (narozen 1. 6. 1744 v Mettau poblíž Mariboru v jižním Štýrsku, zemřel 20. 4. 1819 v Praze) byl slovinským katolickým teologem a církevním historikem. Skoro čtyřicet let – od 1782 do roku 1819 – na pražské teologické fakultě Univerzity Karlovy přednášel obecné církevní dějiny. Měl strmou univerzitní karieru: v rámci Univerzity Karlovy byl v roce 1782 jmenován profesorem, v roce 1790 děkanem teologické fakulty a v roce 1798 rektorem pražské univerzity. Byl jeden z prvních teologů – historiků, který ve svém dílu přehodnotil význam Jana Husa v českých dějinách.

V případě Vašeho zájmu prosím potvrďte svoji účast (RSVP) na e-mail uvedený v pozvánce: sloembassy.prague@gov.si.

Bližší informace o Mezinárodním sympoziu naleznete v pozvánce.

plakat_A2-ff

pozvanka_A5-cz-ffff