CfP: VI. mezinárodní kolokvium rumunistických studií v Česku a na Slovensku

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Praha, velvyslanectví Rumunska v Praze, v Ústav svetovej literatúry SAV, Bratislava a Česko-rumunská společnost, Praha

Vás srdečně zvou na VI. mezinárodní kolokvium rumunistických studií v Česku a na Slovensku a to v termínu 28. – 29. 05. 2020 v Praze

Od filologie k uměleckému překladu

Ad honorem Libuše Valentová et Jiří Našinec

K nejstarším akademickým disciplínám, vyučovaným již přes sto let na Univerzitě Karlově v Praze a téměř sto let na Univerzitě Komenského v Bratislavě, patří rumunistická studia. Tento obor má jak v Česku, tak na Slovensku bohatou a podnětnou historii, jejíž nedílnou součástí jsou vyučující dr. Libuše Valentová a dr. Jiří Našinec, kteří v roce 2020 oslaví půlkulaté a kulaté životní jubileum.

VI. mezinárodní setkání rumunistů z evropských zemí, které se letos bude konat v Praze pod záštitou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Velvyslanectví Rumunska v Praze naváže na dosavadní tradice a současně naznačí některé směry dnešního badatelského úsilí.

Téma letošního kolokvia se odvíjí od celoživotních profesních aktivit obou jubilantů. Akademická dráha dr. Libuše Valentové je spojena s rumunskou filologií, kterou jako vedoucí oboru zahrnujícího rumunský jazyk, literaturu, dějiny a kulturu dovedla do 21. století. Filologická studia v současné době procházejí hlubokou změnou, mění se jejich koncepce i organizace výuky. Velmi vítané budou proto příspěvky zaměřené na nové přístupy ve filologickém výzkumu i na praktické zkušenosti s výukou rumunštiny na univerzitách.

Nové tendence nás zajímají rovněž v oblasti uměleckého překladu, který je hlavní doménou druhého jubilanta, dr. Jiřího Našince. S touto oblastí úzce souvisí studium a popularizace rumunské literatury, jež se rozvíjí v širším kulturním rámci ovlivňovaném filmem, divadlem, hudbou atd. a rovněž i vývojem jazyka, který je stálou součástí našich badatelských zájmů.

Hlavní problémové okruhy kolokvia:

A. Současný stav rumunistiky na evropských univerzitách

B. Rumunská literatura a jazyk – nové tendence v oboru

C. Podoby uměleckého překladu – tradice a současnost

D. Rumunská kultura v 21. století a její popularizace ve světě

Závěrem:

Od filologie k uměleckému překladu VI. mezinárodní kolokvium rumunistických studií v Česku a na Slovensku

Datum a místo konání: 28. – 29. 05. 2020

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Hybernská 3, Praha 1

Velvyslanectví Rumunska v Praze, Nerudova 5, Praha 1

Přihlášky zasílejte do 21. 02. 2020 na adresu dr. Jarmily Horákové z Filozofické fakulty UK: jarmila.horakova@ff.cuni.cz

POZVANKA-2020-CZ