V 8. ročníku soutěže mladých bulharistů uspěli studenti KJBS

V neděli 24. května 2020 byly při příležitosti bulharského státního svátku – Dne bulharské osvěty a kultury a slovanského písemnictví – v prostorách Bulharského kulturního institutu v Praze slavnostně vyhlášeny výsledky 8. ročníku soutěže mladých bulharistů o nejlepší překlad a původní esej, tentokrát věnované 140. výročí narození Jordana Jovkova. Soutěž iniciovala Katedra jihoslovanských a balkanistických studií FF UK ve spolupráci s dotyčným kulturním institutem. Akce se mj. zúčastnil velvyslanec Bulharské republiky v České republice, Jeho Excelence Jordan Părvanov, zástupci pražské univerzitní bulharistiky prof. Hana Gladkova a dr. Ginka Bakărdžieva, učitelé z Bulharské střední školy dr. Petra Berona, redaktorky pražských menšinových časopisů Roden glas a Bălgari a rovněž mladí překladatelé a autoři soutěžních esejí.

V sekci za překlad úryvku (II. části) Jovkovovy povídky Posledna radost byly oceněny:

Jana Georgievová (1. místo)

Julie Sršňová (2. místo)

Johanka Markova (3. místo)

Čestné vyznamenání dále dostaly další dvě účastnice soutěže: Anna Bažantová a Marie Stojanovová.

V sekci za původní esej na téma Bílá vlaštovka byla oceněna Plamena Petrova, žákyně 11. třídy Bulharské střední školy dr. Petra Berona.

Nejlepší překlad a esej budou publikovány v časopise Bălgari.

Všem oceněným gratulujeme a budeme se těšit na další ročník!