Online předáška Dr. Petrov Klasifikace a formální adaptace anglicismů v češtině a srbštině v módním diskurzu 15. 4. 2021

Ústav slavistiky FF MU, seminář jihoslovanských filologií a balkanistiky srdečně zve na přednášku

Ladíte outfit s drinkem? aneb Klasifikace a formální adaptace anglicismů v češtině a srbštině v módním diskurzu

Anglicismy se velmi aktivně používají jak v moderní češtině, tak i srbštině. Jsou všudypřítomné a používají se v různých formách komunikace. Mluvčí obou zmíněných jazyků, jejichž mateřština nemá „hotové“ výrazy, které by mohly nové pojmy vyjádřit s takovou rychlostí, s jakou tyto pojmy vstupují do jejich životů, často berou anglický výraz jako nejjednodušší způsob vyjádření těchto pojmů. V procesu přejímání těchto nových slov se rodilý mluvčí střetává s problémem, jak je v češtině, resp. srbštině přizpůsobit ve všech jazykových plánech. Specifickým problémem srbštiny je navíc adaptace přejatých výrazů do cyrilice. Přednáška představí procesy adaptace anglických výpůjček v srbštině a češtině na základě korpusu shromážděného z lifestylových časopisů.

Přednáška se uskuteční 15. 4. 2021 od 18:00 hod. a proběhne na platformě Zoom. Po registraci na odkazu: https://utoronto.zoom.us/meeting/register/tZItdeCvrDguHtOSfU8QgXpiOySAI6nfh6cX

dostanete potvrzení mailem s detailními informacemi o připojení k události.

Mgr. Ana Petrov, Ph.D., působila v letech 2005–2011 jako lektorka srbštiny na Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, 2011–2016 pak jako lektorka srbštiny pro cizince v Bělehradu. Zabývá se metodologií výuky slovanských jazyků a analýzou žurnalistického diskurzu v češtině a srbštině. Kromě pedagogické činnosti se také věnuje překládání a tlumočení. V současnosti žije v kanadském Torontu, kde přednáší na Katedře slavistiky Torontské univerzity.