Zemřel prof. Ivan Dorovský

Dne 24. srpna 2021 zemřel ve věku 86 let prof. PhDr. Ivan Dorovský, DrSc., emeritní profesor a proděkan Masarykovy univerzity, zakladatel a předseda Společnosti přátel jižních Slovanů, nositel Ceny Františka Alexandra Zacha a řady dalších vědeckých a pedagogických ocenění.

V rodáku z egejské Makedonie, profesorovi Ivanu Dorovském, ztrácí česká slavistika významného vědce a oblíbeného vysokoškolského pedagoga, který po několik desetiletí formoval podobu české balkanistiky a slavistiky, všestranného odborníka mezinárodního významu. Byl autorem řady knižních publikací a odborných studií uveřejněných u nás i v zahraničí, byl též básníkem a plodným předkladatelem z balkánských literatur. Profesor Ivan Dorovský Patřil navazoval na proslulou Ďurišinovu školu literární komparatistiky, jejíž metody tvůrčím způsobem rozvíjel. Jeho vědecké a pedagogické působení zůstane zachováno v paměti stovek studentek a studentů slavistických i jiných oborů. Čest jeho památce!

Pohřeb zesnulého proběhl v pátek 27. srpna 2021 v úzkém kruhu rodinném .