Zemřela přední česká bulhariska PhDr. Danuše Hronková

Dne 12. ledna 2022 v Černošicích zemřela ve věku 91 let bulharistka PhDr. Danuše Hronková, literární historička, překladatelka a publicistka. Narodila se 6. února 1930 v západočeském městyse Stříbro. Po absolutoriu bulharské a české filologie na FF UK nastoupila v roce 1953 do Slovanském ústavu tehdejší Československé akademie věd jako pracovnice lexikografického oddělení. Ve filologických ústavech ČSAV působila až do svého odchodu na odpočinek v roce 1988. Odborný zájem soustředila na novější bulharskou literaturu a její recepci v českém prostředí, na česko-bulharské literární vztahy, na hodnocení kvality českých překladů z bulharštiny, na moderní bulharské básnictví 20. století a některé současné literární jevy. Hesly o bulharském písemnictví přispěla do českých i zahraničních encyklopedií a slovníků. V rozmezí let 2003–2008 si navíc vyzkoušela roli vysokoškolské pedagožky na Ústavu slavistických a východoevropských studií FF UK, přednášejíc dějiny bulharské literatury od Vazova po současnost. S vděčností na ni budou vzpomínat její bývalí kolegové i studenti.

Čest její památce!

smuteční oznámení Dana Hronková