Proběhla Slavnost bulharské kultury 2013

V pátek 24. května se v Bulharském kulturním institutu pořádala slavnost na počest svátku bulharské kultury a slovanského písemnictví, která připomněla též 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje do Velkomoravské říše. Podvečer začal koncertem sofijského pěveckého sboru Sijanie. Byla předána čestná ocenění bulharského ministerstva kultury produkčnímu týmu, který natočil čtyři filmy z dokumentární série Šumné stopy týkající se Bulharska. Během slavnostního večera se též udílely ceny vítězům studentské překladatelské soutěže, které se zúčastnilo 12 studentů oboru bulharistiky z Univerzity Karlovy v Praze, Masarykovy univerzity v Brně a z Univerzity Pardubice. Ve všech třech kategoriích soutěže byly oceněny práce studentů Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FF UK v Praze. Za originální esej v bulharském jazyce byli oceněni Pavlo Popov a Mariana Novotná. První místo za překlad básní Dobromira Toneva vyhrála Nikola Futejová. Za překlad povídky Bulhárek z Aljašky spisovatele Dejana Eneva získala první cenu Jana Georgievová. Slavnostní večer byl ukončen čtením přeložených textů.

Fotky z akce ZDE.