Proběhlo IV. mezinárodní kolokvium české a slovenské rumunistiky 2013

Ve dnech 23.-24. října t.r. se v sídle Rumunského kulturního institutu v Praze konalo Čtvrté mezinárodní kolokvium české a slovenské rumunistiky, které navázalo na rumunistická fóra konaná v letech 2005, 2006 a 2008. Organizátoři letošního kolokvia – rumunisté z Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FFUK, z Ústavu svetovej literatúry SAV v Bratislavě a z Rumunského kulturního institutu v Praze – se dohodli, že jeho hlavním tématem bude „Rumunská literatura non-fiction včera a dnes“. Dvoudenního jednání ve třech sekcích se zúčastnilo celkem 22 filologů a teoretiků umění, z toho 17 ze zahraničních institucí (Slovenská akadémia vied, Univerzita Komenského v Bratislavě, Bukurešťská univerzita, Univerzita Babeşe a Bolyaie v Kluži, Univerzita Luciana Blagy v Sibini, Státní univerzita v Kišiněvě, Università degli Studi v Padově, Instituto Camões v Lisabonu). V závěru prvního dne přijala účastníky kolokvia Její Excelence paní Daniela Gîtman, velvyslankyně Rumunska v České republice. Vydání sborníku se všemi příspěvky prezentovanými na letošním kolokviu je plánováno na počátek příštího roku. Svazek přednášek rozšíří řadu dosavadních tří sborníků z předchozích rumunistických setkání.

Fotky z kolokvia možno shlédnout v galerii ZDE.