Hostování kosovských vyučujících na KJBS

Ve dnech 11. až 15. listopadu na Karlovu univerzitu v rámci programu Erasmus+ zavítali dva vyučující z Filologické fakulty Prištinské univerzity v Kosovu, prof. Nysret Krasniqi zaměřující se na moderní kosovskou literaturu a prof. Avdi Visoka specializující se albánskou a francouzskou literaturu. V rámci své pražské návštěvy hosté přednesli na naší katedře poutavé přednášky z oblasti albánské literatury. Prof. Krasniqi promluvil o komplikovaném vývoji albánské literatury v prostoru bývalé Jugoslávie ve 20. století, ale i o aktuálních trendech v albánské literatuře. Zajímavá pak byla diskuse o rozdílech aktuální literární tvorby v Albánii a Kosovu, které vycházejí z odlišné historické zkušenosti obou zemí. Prof. Visoka pronesl zajímavý příspěvek, ve kterém srovnával přístup k totalitě v románech albánského spisovatele Ismaila Kadareho a u spisovatele Alberta Camuse. Coby znalec francouzského literárního prostředí pak představil i vnímání Kadareho ve Francii. Na přednášky obou vyučujících navázaly zajímavé diskuse zaměřené současná aktuální témata z oblasti albánské literatury. Během setkání na KJBS FF UK byl z obou stran potvrzen hluboký zájem o rozvíjení spolupráce mezi oběma pracovišti a na dalším zintenzivnění výměny studentů a pedagogů.