Proběhl osmý ročník Albánského podvečera

Dne 15. 5. 2023 se uskutečnil další ročník Albánského podvečera pod hlavičkou Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FF UK.

Pozvání tentokrát přijali dva hosté, prof. Stefan Çapaliku z Albánie a prof. Apolloni z Kosova. Akce se poprvé v historii uskutečnila za podpory Velvyslanectví Kosovské republiky a Velvyslanectví Albánské republiky. Jak J. E. velvyslankyně Iberhysaj (Kosovo), tak J. E. velvyslanec Kuka (Albánie) se jako posluchači akce zúčastnili a jménem obou zemí poděkovali za práci, kterou v Česku albanisté a balkanisté odvádí a která přispívá k dobrým vzájemným vztahům. Během večera dr. Orkida Backus Borshi a Jakub Třešňák krátce připomněli osobu Jana Urbana Jarníka (1848-1923), jenž přispěl k založení albanistiky v Praze. Po tomto vstupu dostali slovo oba spisovatelé. Pohovořili o svém životě, tvorbě i vlivu dvou zásadních událostí v moderních dějinách svých zemí – albánských nepokojů r. 1997 a kosovské války v letech 1998-1999. Zodpověděli dotazy zájemců stran inspirace k psaní, tvorbě příběhu a současného stavu albánské/kosovské literatury, přečetli části svých děl a následně přítomní slyšeli i překlady vybraných úryvků. Akce se odehrála za účasti studentů, diplomatického sboru Albánie a Kosova i zájemců z řad veřejnosti a patří k jedné z nejdůležitějších albanistických akcí pořádaných v České republice a na Univerzitě Karlově. Oba autoři podpořili katedru a pražskou albanistiku i materiálně darem několika svých děl do fondu albánské knihovny na KJBS.