15.-16.4. 2016 proběhlo V. mezinárodní kolokvium české a slovenské rumunistiky

Ve dnech 14.-15. dubna 2016 se ve velké posluchárně Šporkova paláce v Hybernské ulici v Praze konalo Páté mezinárodní kolokvium české a slovenské rumunistiky, které navázalo na rumunistická fóra konaná v letech 2005, 2006, 2008 a 2013. Organizátoři letošního kolokvia – rumunisté z Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FFUK a z Ústavu svetovej literatúry SAV v Bratislavě – se dohodli, že jeho hlavním tématem bude „Překlad mezi jazykem, kulturou a dějinami“.

Dvoudenního jednání ve čtyřech sekcích se zúčastnilo celkem 20 filologů, translatologů a překladatelů, z toho 14 ze zahraničních institucí (CNRS Paris, Universität Regensburg, Ústav svetovej literatúry SAV, Univerzita Komenského v Bratislavě, Bukurešťská univerzita, Univerzita Babeşe a Bolyaie v Kluži, Západní univerzita v Timišoaře,  Univerzita Al. I. Cuzy v Jasech, Univerzita Luciana Blagy v Sibini, Univerzita Valahia v Târgovišti). Na pořádání kolokvia se podílel rovněž Rumunský kulturní institut v Praze a CEFRES (Centre français de recherches en sciences sociales) se sídlem v Praze.

Kompletní fotogalerii z kolokvia naleznete ZDE.

Vydání sborníku se všemi příspěvky přednesenými na letošním kolokviu je plánováno na podzim tohoto roku.