Proběhla popularizační přednáška „Hmyz Srbska a České republiky“

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč světlušky svítí? Mouchy mají velké oči a pavouci osm nohou? Na tyto i další otázky nám 6. 3. 2017 odpověděl svou přenáškou nazvanou „Hmyz Srbska a České republiky“ mladý vědec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Mgr. Filip Denić. Pečlivě připravená prezentace pro širší publikum zaujala i ty, které téma zpočátku příliš nezajímalo. Některé ze stuFilip Denić 5dentů představa mnohonásobné zvětšeniny pavouka zprvu odrazovala, ale vyslechnutím této inspirativní přednášky rozhodně neprohloupili.

Posluchačům bylo představeno názvosloví všech druhů z prezentace v latině, srbštině a češtině; podklady byly poskytnuty studentům.

Pan magistr Denić slavil se svým záměrem představit svět malého (i velkého) hmyzu úspěch, jeho zasvěcené a fascinující vyprávění představilo tento svět v tom nejlepším světle, když i těm „pochybujícím“ ukázal křehkost a dokonalost těchto malých stvoření.Filip Denić 6

Да ли сте се икада запитали зашто свитац светли, зашто муве имају велике очи, зашто паук има осам ногу? На ова и слична питања одговорио нам је млади истраживач са Природњачког факултета Карловог универзитета у Прагу, господин Филип Денић који је 6.3.2017. године одржао предавање под називом „Инсекти Србије и Чешке“. Пажљиво припремљена презентација, за мање стручни аудиторијум, заинтересовала је и оне које ова тема испрва није претерано заинтригирала. Било је и студената које је сама представа да ће видети паука увеличаног неколико пута, натерала да о доласку размисле  – и нису се покајали. Господин Денић је успео у намери да свет малих (и великих) инсеката вештим и бравурозним приповедањем представи у најбољем светлу, а да оним „плашљивцима“ покаже сву крхкост и савршеност тих малих створења.