Albánský podvečer 2012

Ve čtvrtek 17. května 2012 se v prostorách FF UK uskutečnilo setkání s názvem Albánský podvečer: zamyšlení nad kulturou Gegů a Tosků. Jednalo se o přátelské setkání organizované Mgr. Borshi a Mgr. Vinšem určené všem zájemcům o albánský jazyk a kulturu. Na úvod zúčastněné pozdravil vedoucí KJBS, doc. PhDr. Jan Pelikán, CSc., který vyzdvihl skutečnost, že KJBS je jediným pracovištěm v ČR s výukou albánštiny jako vysokoškolského oboru. Mgr. Orkida Borshi pak vystoupila s prezentací, která představila historii české albanistiky a zdůraznila základní informace o albánštině. Poutavou ukázkou albánštiny bylo přednesení básně od autora Naima Frashëriho. Tuto báseň pak ve svém překladu do češtiny přednesl student Jan Štěpánek. Dalším bodem programu byla stručná přednáška Mgr. Přemysla Vinše o albánském zvykovém zákoníku, Kanunu Leka Dukagjiniho, která byla doplněna četbou několika vybraných pasáží tohoto díla. Zájemci pak v závěru absolvovali prohlídku fondu albanistické knihovny v místnosti 309a.